Bezpieczne stosowanie drabin (zgodnie ze standardem BHP 2.4 porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie)

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to inicjatywa wykonawców generalnych, którego misją jest ograniczanie wypadków na różnego rodzaju budowach. Jednym z celów Porozumienia jest wdrażanie standardów bezpieczeństwa. Standard BHP 2.4 Porozumienia dokładnie określa wymagania, jakie należy spełnić dla zachowania bezpieczeństwa podczas prac na drabinach. Czego one dotyczą?

mężczyzna niosący drabinę

Wymagania ogólne dotyczące pracy na drabinach

Prace na drabinach należą do szczególnie niebezpiecznych. Jak wskazuje Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, aż 30% wypadków na budowach ma miejsce podczas pracy na drabinie. Dlatego tak istotne jest spełnienie szeregu wymagań, które zminimalizują ryzyko wypadku. Według standardu 2.4, należy zagwarantować bezpieczną pracę na drabinie, ustalając czy jest ona rzeczywiście konieczna do pracy. Jeśli tak, drabina musi być we właściwy sposób dobrana i użytkowana w odpowiedni sposób. Konieczny jest przegląd techniczny i konserwacje wykorzystywanych drabin do pracy. Dokonując zakupu drabiny, należy wybierać firmy, które zapewnią stabilność drabin bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Znajdziemy takie drabiny u dobrych i sprawdzonych producentów, chociażby w Skatrusztowania.

Bezpieczna praca z drabinami wg standardu 2.4

Drabinę można wykorzystać jedynie, gdy praca przy ułożeniu ciała w danej pozycji nie przekroczy pół godziny. Drabina nie może być przeciążona – waga pracownika wraz z ciężarem mu towarzyszącym nie może przekroczyć nośności drabiny. Drabina musi być właściwie zamocowana, zabezpieczona przed poślizgiem i przesunięciem. Jeśli drabina ustawiona jest przy rurze bądź słupie, należy ją dodatkowo zamocować do powyższych elementów. Wykonując prace na drabinach, nie należy wychylać się na boki i unikać prac, które wymagają bocznego obciążenia. Do wchodzenia na drabinę z narzędziami czy drobnymi przedmiotami, należy wykorzystywać torby lub pasy narzędziowe. Jeśli do wykonania mamy prace pod napięciem, stopnie drabiny muszą być wykonane z materiału, który nie przewodzi prądu.

Prace na konkretnych drabinach – dodatkowe wskazówki

Jeśli do prac chcemy wykorzystać drabinę przystawną lub rozstawną, mogę być one zastosowane pod kilkoma warunkami. Są to: zabezpieczenie drabiny przed uderzeniem przez pojazd oraz elementy, takie jak drzwi i okna. Ten rodzaj drabiny należy również zabezpieczyć przed ruchem pieszych. W drabinach rozstawnych mogą być wykorzystane dodatkowe elementy, np. w postaci łańcuszków czy rozpor. Należy również pamiętać, aby nie stosować rozstawnych drabin w celu zabezpieczenia dostępu do innego rodzaju prac.

śr. ocena 0 / głosów 0