Automatyka budynku a koszt eksploatacji obiektu

Coraz częściej słyszy się o tak zwanych inteligentnych budynkach – idea ta może kojarzyć się z pomysłami rodem z książek science-fiction, jednak jest jak najbardziej realna i coraz silniej związana z naszym życiem. Czym ona jest i jakie korzyści może przynieść?

automatyka-budynku

Czym jest inteligentny budynek?

Nowoczesne budownictwo zakłada wykorzystanie rozmaitych szerokiej gamy urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz zintegrowanego systemu, automatycznie zarządzającego instalacjami budynku, w celu dostosowania ich wydajności do danych okoliczności. Wśród wielu tego typu instalacji wymienić można między innymi oświetlenie budynku, klimatyzacje, wentylację, oraz systemy monitorowania i przeciwpożarowe. Wprowadzenie tych rozwiązań jest istotą „inteligentnego budynku” – konceptu, który narodził się w latach 70-tych XX wieku i jest owocem rozwiązań, stosowanych wcześniej z systemów kontroli automatyki przemysłowej oraz środowiska roślin hodowlanych.

Jakie korzyści płyną z systemów automatyki budynku?

Podstawowymi założeniami systemów automatycznie sterujących instalacjami budynków, jest maksymalizacja ich funkcjonalności. W dużej mierze przekłada się to komfort korzystania z budynku, jego bezpieczeństwo oraz emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Jednak tym, co najbardziej interesuje inwestorów budowlanych, jest zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz modernizacji budynku. Choć automatyka budynku jest rozwiązaniem wymagających znacznych nakładów kosztów, to w długoletnim rozrachunku jest ono bardziej opłacalne, gdyż pozwala na znacznie bardziej ekonomiczne gospodarowanie energią, potrzebną np. do oświetlenia lub ogrzania budynków. Z pomocą czujników obecności system jest w stanie podejmować decyzje, w których pomieszczeniach potrzebne jest światło i które z nich należy ogrzać. Na podobnej zasadzie system steruje każdą inną instalacją w budynku – wentylacją, klimatyzacją (firma Steuer Acs specjalizuje się w tworzeniu automatyki sterującej tymi instalacjami), wodociągami, monitoringiem, ochroną przeciwpożarową, a nawet instalacjami sterującymi roletami zewnętrznymi budynku, czy odpowiedzialnymi za podlewanie trawników wokół budynku.