Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Zakup mieszkania to jedna z poważniejszych decyzji, która znacznie wpływa na życie każdego człowieka. Często kupno nieruchomości to też największy wydatek jaki jest ponoszony w ciągu całego życia.

Warto zatem dobrze przemyśleć swój wybór, aby ostatecznie być zadowolonym z zakupu. Z tego artykułu dowiesz się na co należy zwrócić uwagę oglądając mieszkanie.

Mieszkanie to nie wszystko

Kupując mieszkanie warto dobrze przyjrzeć się całemu budynkowi, w którym się znajduje. Koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda klatka schodowa, windy oraz elewacja. Jeśli budynek na zewnątrz pokryty jest nalotem pleśni lub grzybem, to nawet jeśli mieszkanie w środku wygląda dobrze, to możemy być pewni, że ściany są zawilgocone. Brak odpowiedniego ocieplenia budynku może natomiast skutkować wysokimi kosztami ogrzewania. Dobrze jest też przejść się po okolicy i sprawdzić, czy odgłosy dobiegające z ulicy nie będą dla nas uciążliwe albo czy dzielnica jest bezpieczna. Poza tym dobrze jest dowiedzieć się czy do mieszkania przynależy piwnica, komórka lokatorska, garaż lub miejsce parkingowe. Takie dodatki to na pewno duży plus.

Stan techniczny mieszkania

Niezależnie czy zamierzamy kupić mieszkanie nowe, czy z rynku wtórnego trzeba dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu. Dla komfortu mieszkania ważna jest izolacyjność akustyczna ścian. Pod tym względem słabo wypadają nie tylko bloki typu wielka płyta, ale także budowane w ostatnich latach budynki wielorodzinne. Jeśli w mieszkaniu są ścianki działowe z płyt kartonowo- gipsowych to trzeba też sprawdzić ich wyciszenie. Tutaj zależnie od zastosowanych materiałów wypełniających ściankę oraz ilości i rodzaju zamontowanych płyt można uzyskać bardzo różne parametry izolacyjności akustycznej ścian. http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/akustyka-w-systemach-suchej-zabudowy-wnetrz

Poza tym warto sprawdzić czy prawidłowo działają wszystkie okna i drzwi. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj oraz stan instalacji gazowej, wodnej oraz elektrycznej.