Na co zwracać uwagę kupując nowe mieszkanie

Kupno nowego mieszkania to poważna inwestycja. Często wydajemy na nią oszczędności gromadzone przez wiele lat. Często zaciągamy zobowiązania finansowe w postaci kredytu, po to by sfinalizować zakup wymarzonego mieszkania.

Śmiało można stwierdzić, że zakup mieszkania to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Dlatego powinna być dobrze przemyślana, tak by podjęta decyzja nie budziła żadnych wątpliwości.

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego warto zachować ostrożność. Chodzi głównie o sytuacje, gdy kupujemy nie mieszkanie, a przysłowiową dziurę w ziemi. Takie praktyki są na szczęście coraz rzadsze, również prawo coraz mocniej chroni kupujących przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ale i oni sami powinni zachować zdrowy rozsądek i zastanowić się zanim przekażą deweloperowi pokaźną zaliczkę, zwłaszcza gdy budynek fizycznie jeszcze nie stoi.

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera warto sprawdzić okolicę – co znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania, może się okazać, że w niedalekiej przyszłości w okolicy powstanie ruchliwa droga, cmentarz, stacja paliw lub coś innego.

Warto sprawdzić również infrastrukturę – ilość miejsc parkingowych, czy w pobliżu znajdują się jakieś placówki edukacyjne – żłobki, przedszkola, szkoły, czy są sklepy, przychodnia i apteka.

Warto również zwrócić uwagę na to jak okolica wygląda w ciągu dnia jak i wieczorem, czy jest bezpiecznie oraz kto mieszka na danym osiedlu.

Warto sprawdzić samego dewelopera oraz inwestycję. Dowiedzieć się z jakich materiałów był budowany blok, jak jest ocieplony, jakie będą udogodnienia na osiedlu – typu windy w budynku, podziemne parkingi, monitoring itp.

Warto również sprawdzić ile zieleni deweloper zaplanował wokół bloku i czy będzie się tam znajdował plac zabaw dla dzieci, ławeczki itp. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób posiadających małe dzieci.

Warto również sprawdzić dojazd do kluczowych lokalizacji takich jak miejsce pracy, żłobek, przedszkole czy szkoła, a także najbliższy szpital. Kupno mieszkania to inwestycja na lata i nawet jeśli w danym momencie nie myślimy o tym gdzie nasze dziecko pójdzie do szkoły, za lat kilka czy kilkanaście będzie to już istotne. Dlatego kupując nowe mieszkanie warto myśleć przyszłościowo.

A jeśli już zdecydujemy się na zakup warto rozpocząć poszukiwania przy wykorzystaniu wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać do niej odpowiednie hasło np. sprzedaż mieszkań tarnobrzeg i bez wychodzenia z domu przejrzeć dostępne oferty.