Zalety outsourcingu w zarządzaniu nieruchomościami

Efektywne zarządzanie nieruchomościami, czyli takie, które przynosi oczekiwane korzyści, to nie lada wyzwanie wymagające czasu, wiedzy i zaangażowania. Nic więc dziwnego, że inwestorzy chętnie korzystają z usług outsourcingu w tym zakresie. Na czym dokładnie polega outsourcing w zarządzaniu nieruchomościami i dlaczego warto się na niego zdecydować?

zarządca nieruchomości

Outsourcing w zarządzaniu nieruchomościami. Na czym to polega?

Efektywne zarządzanie majątkiem ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku nieruchomości komercyjnych, które służą nie tyle ulokowaniu kapitału, co uzyskiwaniu dochodów. O ile w przypadku pojedynczych mieszkań lub biur na wynajem niektórzy inwestorzy radzą sobie samodzielnie – chociaż i tu przydaje się fachowa wiedza i doświadczenie – to już zarządzanie w pojedynkę większymi obiektami, np. kamienicami, nieruchomościami komercyjnymi, takimi jak centra handlowe czy też całym portfelem nieruchomości może być trudne, żeby nie powiedzieć niewykonalne. W takiej sytuacji warto powierzyć zarządzanie powierzchniami biurowymi, mieszkaniowymi czy handlowymi profesjonalistom, do których obowiązków należą następujące zadania:

  • Opieka nad nieruchomością – dbałość o czystość i stan techniczny budynku lub lokalu, nadzór nad pracami konserwacyjnymi, remontowymi i modernizacyjnymi;
  • Obsługa najemców – budowa długofalowych relacji i bieżąca obsługa, ewidencja, ściąganie czynszu, organizacja zebrań;
  • Optymalizacja kosztów – negocjacje umów z dostawcami mediów oraz modernizacje budynków;
  • Marketing nieruchomości – budowa pozytywnego wizerunku obiektu celem przyciągnięcia nowych najemców i klientów;
  • Prowadzenie dokumentacji – przedłużanie i archiwizacja umów z najemcami oraz dostawcami mediów, prowadzenie korespondencji;
  • Kontrola wewnętrzna – raportowanie, przeprowadzanie audytów i weryfikacja planów budżetowych, monitoring księgowości.

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu w zarządzaniu nieruchomościami?

Główną zaletą outsourcingu w zarządzaniu nieruchomościami jest możliwość uzyskania oczekiwanych dochodów przez inwestora. Bazując na obszernej bazie kontaktów i wieloletnim doświadczeniu, zarządcy z renomowanych biur, których przykładem jest NAI Estate Fellows, potrafią opracować strategię dopasowaną zarówno do potencjału danej nieruchomości, jak i do potrzeb inwestora. Na tej podstawie wdrażają działania, dzięki którym wartość nieruchomości sukcesywnie rośnie, na czym zyskuje inwestor. Równoczesna optymalizacja kosztów utrzymania danej nieruchomości to oszczędność pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że obecnie czas to pieniądz, a outsourcing w zarządzaniu pozwala nie tylko zmniejszyć wydatki na utrzymanie nieruchomości, ale też zaoszczędzić czas inwestora, który nie musi zajmować się sprawami związanymi z bieżącą obsługą najemców, opieką nad lokalem czy analizą budżetu. Podsumowując, outsourcing w zarządzaniu nieruchomościami to oszczędność czasu i pieniędzy oraz większy zysk.

śr. ocena 5 / głosów 1