Zakup mieszkania na wynajem – korzyści i wady

Coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału staje się kupowanie mieszkań na wynajem. Jak każda inwestycja, także i ta ma swoje korzyści i wady. Obarczona jest sporym ryzykiem, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Czy zakup mieszkania na wynajem faktycznie się opłaca? Co możemy zyskać i z jakimi zagrożeniami musimy się liczyć? Wyjaśniamy poniżej.

mieszkanie na wynajem

Zakup mieszkania na wynajem jest inwestycją długoterminową. Zacznie się zatem zwracać dopiero po kilku latach. By zyskać jak najwięcej, najlepiej na początku przygotować plan inwestycyjny. Krok pierwszy to określenie kapitału. Jeżeli nie dysponujesz kwotą, która pozwala na zakup odpowiedniej nieruchomości, warto wziąć kredyt hipoteczny. Jest jedną z najtańszych opcji na rynku. W porównaniu ofert pomoże ci pośrednik kredytowy.

W planie inwestycyjnym koniecznie uwzględnij także koszty (podatek, wynagrodzenie dla notariusza, remont, ubezpieczenie, opłatę sądową itp.). Upewnij się, że posiadasz rezerwę finansową na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Określ, jaki miesięczny zysk chciałbyś uzyskiwać. Wysokość dochodu zależy w dużej mierze od lokalizacji i specyfiki nieruchomości: liczby pomieszczeń, warunków, rodzaju budynku. Poszukiwania mieszkania na wynajem mogą zająć sporo czasu. By je przyspieszyć możesz skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, pamiętaj jednak, że wówczas koszty nieco wzrosną.

Zysk z wynajmu mieszkania

Jeżeli dokonasz przemyślanej inwestycji, możesz uzyskać stały, dodatkowy dochód. Przychody z wynajmu mieszkania są często wyższe niż z lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych. Rocznie możesz zarobić kwotę równą 4-5 proc. wartości twojej nieruchomości. A wartość ta będzie rosła. – Jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem i rozliczasz się według skali podatkowej, możesz również zmniejszyć swoje podatki. Odsetki kredytu, wydatki na remonty czy media warto odliczyć od dochodu – podpowiada ekspert z firmy Finansowy Piotr.

Lokatorzy, czyli obowiązki

Wynajmowanie mieszkania zajmuje sporo czasu i jest obarczone ryzykiem. Jako właściciel będziesz mieć kilka obowiązków: robienie opłat, naprawy, kontakty z administracją itp. Na początek musisz jednak sprawdzić wiarygodność przyszłych lokatorów i dobrze skonstruować umowę najmu. Pomocą powinna być umowa zawarta w postaci aktu notarialnego, zawierająca zapisy najmu okazjonalnego. Niestety, nigdy nie wiesz na pewno, z kim masz do czynienia. Jeśli trafisz na złych lokatorów, mogą zniszczyć mieszkanie, albo przestać płacić czynsz i odmówić opuszczenia lokalu. W pierwszym przypadku czeka cię spory wydatek, w drugim sprawa może trafić do sądu i ciągnąć się latami.

Gdy w mieszkaniu pusto…

Może niestety zdarzyć się tak, że popyt na twoje mieszkanie spadnie. Ale nawet, gdy nie ma lokatorów, płacić wciąż trzeba. Czynsz, rata kredytu, podatek od nieruchomości – to stałe wydatki, które będziesz musiał ponieść, choć nie uzyskasz żadnego przychodu. Pogarszająca się sytuacja na rynku wynajmu może też zmusić cię do obniżenia kwoty najmu, przez co inwestycja stanie się mniej dochodowa.

Zakup mieszkania na wynajem ma, jak widać, i wady i zalety. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy taka inwestycja faktycznie ci się opłaci. Koniecznie przygotuj więc szczegółowy plan inwestycyjny, by zdecydować, czy ryzyko nie jest zbyt duże.

śr. ocena 5 / głosów 1