Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – krok po kroku

Osoby, które wreszcie otrzymują od dewelopera klucze do swojego wymarzonego nowego mieszkania, stają przed koniecznością w miarę szybkiego i niedrogiego przysposobienia go do zamieszkania. Plan i kosztorys prac wykończeniowych warto przygotować dużo wcześniej, gdyż wymagać one będą nie tylko znacznych nakładów finansowych, ale też znalezienia dobrych fachowców, którzy sprawnie zajmą się poszczególnymi usługami.

Stan deweloperski – co to znaczy?

Poszczególne inwestycje mogą się różnić między sobą w zakresie tego, co nabywca mieszkania otrzymuje jako stan deweloperski, generalnie jednak jest to stan obejmujący najbardziej podstawowe wykończenie mieszkania. Obejmuje ono zwykle: ściany pokryte tynkiem, betonową wylewkę na podłodze, okna i parapety, drzwi zewnętrzne, wykończony balkon z balustradą, instalację grzewczą i elektryczną (wraz z grzejnikami), przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej. Po otrzymaniu kluczy, a przed przystąpieniem do prac wykończeniowych warto dokonać dokładnej kontroli stanu mieszkania, najlepiej razem z ekspertem w tej dziedzinie oraz przedstawicielem dewelopera, któremu można w razie takiej konieczności zgłosić wszelkie usterki.

Plan i przygotowanie prac

Przygotowanie planu prac wykończeniowych wraz z czasem ich realizacji oraz orientacyjnym kosztem bardzo ułatwi życie każdemu nabywcy nowego mieszkania. Dzięki temu nie zaskoczą go niepoodziewane wydatki, ale też łatwiej będzie można spiąć prace różnych fachowców, którzy mają często napięty grafik, a ich usługi trzeba zamawiać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ponadto, wcześniej trzeba pomyśleć o zakupie potrzebnych materiałów wykończeniowych takich jak drzwi, farby, panele podłogowe itp.

Etapy realizacji

Jak podpowiada nasz ekspert z firmy deweloperskiej Samson Dom, prace wykończeniowe w nowym mieszkaniu najlepiej zacząć od tych najpoważniejszych, czyli od zmian konstrukcyjnych np. stawiania lub przesuwania ścianek działowych w celu uzyskania bardziej funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń. Kolejną taką poważną zmianą są modernizacje instalacji i dostosowanie położenia baterii i ceramiki sanitarnej do potrzeb mieszkańców. Po zakończeniu tego etapu prac można przejść do wygładzania powierzchni ścian oraz wykończenia podłóg z wykorzystaniem np. paneli, desek, parkietu, płytek. Te prace zwykle lepiej zlecić fachowcom, gdyż bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia trudno będzie zrealizować je samodzielnie. Wygładzone ściany trzeba jeszcze pomalować lub pokryć tapetą, a potem zamontować gniazdka i włączniki światła. Oczywiście, nie mniej istotnym krokiem jest montaż drzwi wewnętrznych oraz mebli. Dziś coraz chętniej wybierane są do nowych mieszkań meble na wymiar, pozwalające optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W mieszkaniu nie może też zabraknąć sprzętu RTV i AGD, zwłaszcza lodówki i pralki. Etap finalny prac wykończeniowych to montaż oświetlenia, zasłon, luster, listew, ułożenie dywanów oraz wkomponowanie w wystrój mieszkania dekoracji czy osobistych drobiazgów. 

śr. ocena 6 / głosów 5