Przewlekłe bóle kręgosłupa – Jak sobie z nimi poradzić?

Osoby odczuwające przewlekłe bóle w okolicach kręgosłupa wiedzą, jak przykre jest to schorzenie. W ekstremalnych sytuacjach bóle karku i krzyża mogą bowiem w poważny sposób utrudniać wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Na szczęście dziś wiemy już dlaczego dochodzi do powstawania tego typu bólu i potrafimy mu przeciwdziałać oraz skutecznie go leczyć. Rozwiązaniem tych problemów jest, znana i z powodzeniem stosowana na całym świecie, metoda McKenziego.

Przewlekłe bóle kręgosłupa – Jak sobie z nimi poradzić?

Założenia metody McKenziego

Metoda McKenziego swoją nazwę wzięła od nazwiska jej twórcy, nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Najważniejszym elementem jego wieloletniej pracy było precyzyjne określenie przyczyn powstawania bólu w okolicach kręgosłupa. Na podstawie badań przeprowadzonych na swoich pacjentach, McKenzie stwierdził, że ponad 97 proc. wszystkich dolegliwości bólowych, z którymi się do niego zgłaszają ma podłoże mechaniczne. Oznacza to, że ból u tych pacjentów jest spowodowany nabytymi uszkodzeniami oraz przeciążeniami w obrębie kręgosłupa.

Do takiego wniosku doszedł na podstawie badań manualnych i reakcji pacjentów na wykonywanie określonych ruchów, które powodowały chwilowe odwrócenie zaistniałych zmian i ustąpienie bólu. Z czasem to odkrycie umożliwiło opracowanie skutecznej metody leczenia kręgosłupa.

Dlaczego dochodzi do przeciążeń i uszkodzeń kręgosłupa?

Do wspomnianych wyżej mechanicznych przeciążeń i uszkodzeń w obrębie kręgosłupa może dochodzić np. na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów czy pochylania się, jednak najbardziej powszechną przyczyną powstawania bólu jest siedzący tryb życia. Wielu osobom to stwierdzenie może wydawać się dziwne, jednak to właśnie spędzanie większości swojego czasu w pozycji siedzącej, albo raczej sposób w jaki to robimy, ma największy wpływ na przeciążenie kręgosłupa. Osoby, które mają problemy z bólami karku i krzyża, niestety najczęściej siedząc nie zwracają uwagi na to, czy utrzymują przy tym prawidłową postawę ciała oraz nie myślą o tym, żeby właściwie dostosować oparcie swojego fotela. Krzywe siedzenie jest tymczasem bardzo szkodliwe dla kręgosłupa, który utrzymując przez lata nienaturalną dla siebie pozycję, z czasem traci elastyczność. Na skutek tego w obrębie kręgosłupa dochodzi do powstawania mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną powstawania bólu.

Więcej informacji na temat metody McKenziego, przyczyn powstawania bólu kręgosłupa oraz metody jego leczenia, można znaleźć na stronie internetowej jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego www.mckenzie.pl.

śr. ocena 0 / głosów 0