Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Przytulne cztery kąty to marzenie każdej osoby, która właśnie poszukuje mieszkania. Inwestycja w nieruchomość musi być jednak bardzo dobrze przemyślana. To, jaka decyzja zostanie podjęta przez przyszłych właścicieli takiego lokum, będzie rzutowało na całe ich życie. Co więc zrobić, aby być zadowolonym z zakupu mieszkania? O jakich kwestiach nie można zapomnieć?

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja to jedna z najważniejszych spraw, które mają wpływ na zakup mieszkania. Od niej zależy, jak domownicy odnajdą się w nowym otoczeniu.

Osoby, które preferują ciszę, spokój i lubią długie spacery, powinny zrezygnować z pomysłu mieszkania w centrum miasta. Zdecydowanie lepsze od śródmieścia okaże się dla nich osiedle, na którym znajdują się parki, skwery, ścieżki rowerowe. Jednak lokum przy jednej z głównych ulic miasta to świetna inwestycja, jeżeli ma być ono przeznaczone na wynajem. Właściciel na pewno nie będzie miał problemu ze znalezieniem najemcy.

Mimo tego w obu tych przypadkach niezwykle istotna jest infrastruktura. Mieszkanie powinno być położone w bliskim sąsiedztwie przystanków komunikacji miejskiej, sklepów, szkół, przychodni i aptek.

Stan techniczny mieszkania

Warto dowiedzieć się od właściciela mieszkania, kiedy był przeprowadzany ostatni remont i czego dotyczył. Trzeba także zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej oraz sposób, w jaki ogrzewany jest lokal. Wszystko to ma niemały wpływ na koszty związane z remontem oraz eksploatacją mieszkania. Nie można zapomnieć o przyjrzeniu się stolarce okiennej, drzwiowej, a także ścianom pod kątem tego, czy nie są zagrzybione oraz wilgotne. Wybierając lokal od dewelopera, warto sprawdzić parametry techniczne budynku oraz zastosowane w nim technologie.

Funkcjonalność mieszkania

Jeżeli mieszkanie składa się z kilku osobnych pokoi, najlepiej, aby miały one niezależny układ.

Pomieszczenia przejściowe powodują, że trudno o poczucie prywatności. Trzeba też sprawdzić, czy do mieszkania przynależy piwnica lub komórka lokatorska – są one doskonałą, dodatkową przestrzenią do przechowywania sprzętów domowych” – podpowiada ekspert
z biura nieruchomości #NIERUCHOMOŚCI z Poznania.

Idealnie, jeśli do mieszkania przynależy również miejsce postojowe lub istnieje możliwość jego wykupienia.

Cena nieruchomości

Ten, kto szuka mieszkania, chce zawsze zrobić dobry interes i kupić lokal w okazyjnej cenie. Mimo tego najniższa cena nie oznacza, że wybrana nieruchomość jest opłacalną inwestycją. Zazwyczaj mówi to o tym, że właściciel ma problem ze sprzedaniem lokalu. Powodem takiego stanu rzeczy może być na przykład wcześniejsze zalanie pomieszczeń lub nieuregulowany stan prawny mieszkania. Jeżeli na nieruchomości ciążą egzekucje komornicze, hipoteki, a jego właściciel zmaga się z poważnymi długami, trzeba dokładnie przemyśleć taki zakup.

śr. ocena 5 / głosów 1