Kupno domu, a kryterium lokalizacji

Myślisz o wyprowadzce z Warszawy i kupnie własnego domu w bardziej przyjaznym miejscu? Świetny pomysł! Przeprowadzka za miasto pozwoli ci wreszcie odetchnąć pełną piersią i cieszyć się prawdziwą prywatnością. Jeśli jednak nie zamierzasz rzucać pracy w stolicy ani zaprzestać korzystania z jej bogatego życia kulturalnego, będziesz musiał poważnie zastanowić się nad najlepszą lokalizacją twojego nowego domu.

zakup domu

Nowe sypialnie Warszawy

Duże polskie miasta dają największe możliwości rozwoju. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa im mieszkańców. Jednak życie w centrum aglomeracji oznacza ciągły pośpiech, tłok i nieuchronny stres. Dlatego już od kilku lat obserwujemy odwrotny kierunek migracji – osoby zmęczone wielkim miastem przeprowadzają się na obrzeża. Nazywane potocznie sypialniami miasta satelickie, są samowystarczalne pod względem usług, zapewniają też miejsca pracy swoim mieszkańcom, co odróżnia je od mniejszych miejscowości i wsi. Ich lokalizacja zapewnia jednocześnie dobry dojazd do większego miasta.

Ponieważ trend dotyczący wyprowadzania się do miast satelickich Warszawy utrzymuje się już od dłuższego czasu, największe sypialnie stolicy też są już przepełnione, a ceny nieruchomości w Legionowie czy Piasecznie mogą przyprawiać o zawrót głowy. W odpowiedzi na tę sytuację deweloperzy poszukują innych atrakcyjnych lokalizacji, w których możliwe jest stworzenie przyjaznych osiedli domów rodzinnych. Inwestycji tego typu warto szukać na południu Warszawy, np. w Górze Kalwarii czy w Kątach Mazowieckich.

Lokalizacja domu wpłynie na twój komfort

Lokalizacja jest bardzo ważnym kryterium przy wyborze nieruchomości — bez względu na to, czy planujemy kupno domu, czy mieszkania -, jednak w obu przypadkach należy rozpatrywać je nieco inaczej. Na zakup domu decydują się zwykle osoby mobilne, posiadające samochód, czyli niezależne od komunikacji zbiorowej. Dla nich dobra lokalizacja oznacza bliskość drogi szybkiego ruchu, umożliwiającej łatwe dotarcie do większego miasta oraz możliwość wygospodarowania przestrzeni na garaż lub miejsca postojowe. Chociaż dostępność transportu publicznego nie jest dla nich kwestią pierwszorzędnego znaczenia, na wszelki wypadek warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Dla przykładu, z Góry Kalwarii do Warszawy można szybko dojechać pociągiem, co może okazać się istotne np. wtedy, gdy dzieci dorosną i będą chciały zacząć studia na jednej ze stołecznych uczelni.

Nie bez znaczenia dla oceny lokalizacji domu są inne elementy infrastruktury, takie jak sklepy i punkty usługowe, przychodnie zdrowia, szkoły, ośrodki kulturalno-rozrywkowe. Dom jednorodzinny z założenia jest miejscem dla życia rodziny, a więc nawet jeśli rodzice na co dzień podróżują do stolicy, dzieci będą korzystać z tego, co oferuje im najbliższa okolica – podpowiada nasz rozmówca z biura deweloperskiego firmy EKO-DOM, odpowiedzialnej za realizację inwestycji osiedla domów Rajska Osada w Górze Kalwarii.

Ostatnią ważną kwestią, o której warto pamiętać przy wyborze domu, jest położenie budynku względem stron świata. Usytuowanie domu na działce przekłada się nie tylko na możliwość zagospodarowania podwórza czy ogrodu, ale może też wpływać na oszczędności na ogrzewaniu. Duże okna wschodnie i południowe zapewniają największe doświetlenie, a więc również naturalne dogrzewanie pomieszczeń.

śr. ocena 5 / głosów 1