Jak dobrać odpowiedni metraż mieszkania do swoich potrzeb?

Decyzja o zakupie nowego mieszkania to ważny etap w życiu, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim koniecznie trzeba wybrać taką nieruchomość, która będzie w stanie najlepiej spełnić nasze potrzeby. Kupno mieszkania zawsze było dużym wydatkiem, ale w ostatnich latach ceny nieruchomości jeszcze bardziej poszybowały w górę. Kupując mieszkanie dla siebie, trzeba dokładnie określić bieżące i przyszłe potrzeby, natomiast kupując mieszkanie z myślą o jego późniejszym wynajmowaniu trzeba wiedzieć, na jakie mieszkania na rynku wynajmu jest obecnie największy popyt. W artykule doradzamy, jak dobrać właściwy metraż mieszkania.

wybór mieszkania

Jakie elementy trzeba brać pod uwagę podczas wybierania metrażu nowego mieszkania?

Zakup własnego mieszkania to duża inwestycja. Ceny mieszkań w miastach, bez względu na ich metraż, zawsze wynoszą przynajmniej 200-300 tysięcy złotych. Z tego względu mało kto jest w stanie zapłacić za mieszkanie z własnych środków. Dużo częściej kupowane mieszkania są finansowane z wykorzystaniem zaciągniętego na wiele lat kredytu hipotecznego. W związku z tym podczas wybierania idealnego mieszkania koniecznie trzeba wszystko skalkulować i wybrać taką nieruchomość, która będzie w stanie najlepiej spełnić nasze oczekiwania. Kupno mieszkania to często decyzja na wiele lat, a w niektórych przypadkach nawet na całe życie. Jak w takim razie wybrać odpowiedni metraż mieszkania? Najważniejszym kryterium wyboru powinno być oczywiście to, ile osób docelowo będzie  miało w nim mieszkać.

Jakie metraż mieszkania dla singla?

Osoby, które wybierają mieszkanie tylko dla siebie, najczęściej decydują się na zakup kawalerki. Takie mieszkania mają około 30 m2 powierzchni i składają się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym i z łazienki. W większych kawalerkach czasami może być też oddzielna kuchnia, ale obecnie w nowych mieszkaniach od dewelopera nie jest to zbyt częste. A dlaczego szukając mieszkania tylko dla siebie, warto jest kupić kawalerkę?

Niewielki metraż mieszkania przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy podczas zakupu i podczas jego wykańczania. Później, już po wprowadzeniu, będzie je też dużo łatwiej samemu utrzymać. Mieszkając  w kawalarce nie będziemy musieli po prostu płacić zbyt wysokiego czynszu. Dużo łatwiej będzie nam je też samemu utrzymać w czystości. Jeżeli podczas kupowania mieszkania myśli się o tym, żeby zostać w nim na dłużej, i jeżeli ma się na to odpowiednie środki finansowe, można też się oczywiście od razu zastanowić nad kupnem nieco większego mieszkania, np. dwupokojowego.

Jaki metraż mieszkania dla pary?

Szukając mieszkania dla pary, czyli dla co najmniej 2 dorosłych osób, od razu warto jest zacząć poszukiwania od mieszkań 2-pokojowych. Będą one zdecydowanie wygodniejsze niż kawalerki i każdy będzie w nim mógł zagospodarować dla siebie własną, komfortową przestrzeń, w której będzie spędzał wolny czas. W mieszkaniu 2-pokojowym można urządzić salon i sypialnię. Dzięki temu nie będzie się też później miało problemów z zapraszaniem gości.

Jakie mieszkania powinny wybierać rodziny z dziećmi?

W idealnym mieszkaniu dla rodziny z dziećmi, oprócz sypialni rodziców, salonu, łazienki i kuchni, powinny być też pokoje dziecięce. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Nowa Deweloper z Częstochowy, która  obecnie jest w trakcie realizacji kilku inwestycji mieszkaniowych w tym mieście:

Najlepiej jeżeli każde dziecko ma własny pokój, w  którym może w dowolny sposób spędzać swój czas. Dzięki temu każdy będzie miał dużo spokoju i poczucie prywatności. Nikt też nikomu nie będzie przeszkadzał. Podczas wybierania mieszkania dla rodziny z dziećmi warto jest też zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń. Przy większej ilości pokojów, najlepiej jeżeli w mieszkaniu są wydzielone 2 strefy: jedna z salonem i z kuchnią i druga z sypialnią rodziców i z pokojami dziecięcymi.

Jakie mieszkanie będzie najlepsze na wynajem?

W trakcie kupowania mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajęciu koniecznie trzeba się zastanowić, jakiej grupie klientów chcielibyśmy je później zaoferować. Najłatwiej zawsze jest wynająć małe mieszkania, czyli kawalerki i mieszkania 2-pokojowe. Na nie jest po prostu największy popyt na rynku. Na wynajęcie takich nieruchomości liczy wielu studentów oraz młodych par, które np. dopiero co zakończyły studia i nie zdążyły jeszcze zbudować sobie na tyle dobrej sytuacji finansowej, żeby móc samemu kupić mieszkanie lub zdecydować się na wynajęcie czegoś większego.

Duże, kilkupokojowe mieszkania, będą z kolei odpowiednie na wynajem na pokoje. Taką ofertę również można skierować do studentów. Często takie mieszkania są też wynajmowane przez pracowników budowlanych, którzy przyjeżdżają do danego miasta na krótko- lub długotrwały kontrakt.

śr. ocena 0 / głosów 0