Instalacja sieci LAN – dlaczego warto?

Dostępne obecnie technologie umożliwiają szerokie zastosowanie wygodnych rozwiązań możliwych do wprowadzenia zarówno w domach, szkołach, uczelniach jak i firmach. Jedną z nich, która zdecydowanie usprawnia wykonywanie niezbędnych czynności, jest sieć LAN (ang. LocalArea Network) – mała, lokalna sieć komputerowa. Jakie ma zalety?

sieć komputerowa

Czym jest sieć LAN?

Sieć LAN może być przewodowa – utworzona za pomocą kabli oraz bezprzewodowa – za pomocą Wi-Fi. Istnieje również możliwość połączenia tych metod. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie sieci podpiętych urządzeń, które mogą między sobą przesyłać dane i współpracować. Należą do nich m.in. komputery, laptopy, kamery internetowe, tablety i telefony komórkowe. Sieć LAN można stworzyć samemu lub skorzystać z pomocy specjalistów. Usługi teleinformatyczne tego typu wykonują specjaliści sklepu Telbit. To jednocześnie możliwość zakupu niezbędnego wyposażenia, jak i wykonania instalacji urządzeń.

Zalety i korzyści zainstalowania sieci LAN

Utworzenie lokalnego połączenia urządzeń pozwala zaoszczędzić czas, dzięki natychmiastowemu udostępnieniu utworzonych plików i dokumentów dla wszystkich podłączonych komputerów. Nie trzeba ich przesyłać np. za pomocą maila lub przenosić w postaci zapisanej na nośnikach pamięci. Dzięki sieci LAN możliwe jest zaoszczędzenia miejsca oraz wydatków. Jeżeli w kilku pomieszczeniach danego budynku z zainstalowaną siecią jest potrzeba korzystania z drukarki, nie trzeba wyposażać każdego z nich w tego typu sprzęt. Wystarczy jedno urządzenie, które natychmiastowo drukuje dany dokument z dowolnego komputera.

Sieć LAN umożliwia również udostępnienie różnych programów i aplikacji na pozostałych podpiętych sprzętach. To również możliwość odzyskania zapisanych plików w przypadku awarii jednego z urządzeń. Znajdują się one na serwerze, co umożliwi ich odtworzenie na pozostałych połączonych z siecią urządzeniach.

Sieć LAN  – połączenie ze światem

Zbudowanie sieci LAN to nie tylko możliwość połączenia wszystkich urządzeń i tym samym stanowisk w jednym budynku. Dodatkowo możliwe jest skonfigurowanie tej sieci w taki sposób, by miała ona dostęp do Internetu. Możliwe jest to po połączeniu z siecią WAN (ang. WideArea Network). Wówczas przykładowo instalacja sieci LAN w Gdańsku umożliwia wszystkim użytkownikom jednoczesny kontakt ze światem.

Sieć LAN to dobre rozwiązanie także w przypadku potrzeby wykonywania rozmów telefonicznych lub z użyciem kamer internetowych. Tego typu połączenie umożliwia jednoczesny udział w spotkaniu online kilku osób w tym samym czasie.

śr. ocena 0 / głosów 0