W jakich budynkach musi zostać zastosowana instalacja hydrantowa?

Spis treści
- Hydranty 25 – gdzie są wymagane?
- Hydranty 33 – obowiązek w garażach
- Hydranty 52 – zastosowanie w strefach produkcyjnych i magazynowych
Instalacja hydrantowa to niezbędny element wyposażenia budynków, który służy do zwalczania pożarów i zapewnienia bezpieczeństwa ludzi. W Polsce obowiązują szczegółowe przepisy określające, w jakich obiektach muszą być zastosowane poszczególne typy hydrantów. W artykule przedstawiamy wytyczne dotyczące stosowania hydrantów 25, 33 oraz 52 w różnych rodzajach budynków.
Hydranty 25 – gdzie są wymagane?
Hydranty 25 są stosowane w strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL. Muszą być zainstalowane na każdej kondygnacji budynku wysokiego i wysokościowego, z wyjątkiem kondygnacji obejmującej wyłącznie strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV. Ponadto tego typu instalacje hydrantowe, są wymagane na każdej kondygnacji budynków innego niż tymczasowy, niskiego i średniowysokiego, które spełniają określone warunki dotyczące powierzchni stref pożarowych oraz kategorii zagrożenia ludzi.
Przeczytaj również: Jak działają samoczynne urządzenie gaśnicze?
Hydranty 33 – obowiązek w garażach
Hydranty 33 są stosowane głównie w garażach. Ich obecność jest wymagana w jednokondygnacyjnym zamkniętym garażu o więcej niż 10 stanowiskach postojowych oraz we wszystkich garażach wielokondygnacyjnych. Dzięki temu, w razie pożaru, strażacy mają szybki i łatwy dostęp do wody potrzebnej do jego ugaszenia.
Hydranty 52 – zastosowanie w strefach produkcyjnych i magazynowych
Hydranty 52 są stosowane w strefach pożarowych o dużym zagrożeniu pożarowym, takich jak strefy produkcyjne i magazynowe. Ich instalacja jest wymagana, jeśli gęstość obciążenia ogniowego przekracza 500 MJ/m2 i powierzchnia strefy przekracza 200 m2. Ponadto, tego typu instalacje hydrantowe, które oferuje dystrybutor zabezpieczeń przeciwpożarowych Pirotoks z Katowic, muszą być zainstalowane przy wejściu do pomieszczeń magazynowych lub technicznych o powierzchni przekraczającej 200 m2 i gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2, usytuowanych w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V, znajdującej się w budynku niskim albo średniowysokim.
Podsumowując, instalacja hydrantowa jest niezbędna w wielu rodzajach budynków, a jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji w przypadku pożaru. Dlatego warto zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy i zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego obiektu w systemy przeciwpożarowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
KomBud Michał Glegoła i Rafał Glegoła s.c.
Budowlane usługi woj. mazowieckie02-784 Warszawa, Janowskiego 11 lok. 15
-
Bramy garażowe i przemysłowe Stolarka budowlana Mariusz Soszyński
Bramy, ogrodzenia, kraty woj. mazowieckie08-103 Siedlce, Dylewicza 3
-
Tomasz Kucharczyk Usługi Budowlane
Budowlane usługi - wykończeniowe woj. śląskie34-300 Żywiec, Lelewela 13