Różnice między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi
Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne służą do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej, przy czym fotowoltaika przekształca ją w prąd a solary w ciepło. Pomimo że pomiędzy obydwoma systemami istnieje wiele różnic w działaniu i budowie, to wciąż sporo osób traktuje je tożsamo. Tymczasem, jedyne co łączy fotowoltaikę i solary to wykorzystywanie promieni słonecznych do produkcji energii.
Panele fotowoltaiczne vs kolektory słoneczne
W wyniku pracy obydwu systemów powstaje inna energia. Moduły fotowoltaiczne zmieniają promieniowanie słoneczne w prąd, a kolektory słoneczne w energię cieplną. A zatem fotowoltaika zaopatruje gospodarstwo domowe w prąd potrzebny do zasilania wszystkich urządzeń, a solary dostarczając ciepło, które może posłużyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wspomagania pracy instalacji centralnego ogrzewania. W praktyce oznacza to, że zupełnie inna jest zasada działania obydwu systemów:
Kolektory słoneczne pochłaniają promieniowanie słoneczne za pomocą absorberów, w których krąży nośnik ciepła. Czynnik po nagrzaniu przemieszcza się do zbiornika akumulacyjnego z wodą użytkową, gdzie odbywa się wymiana ciepła, a następnie wraca do kolektora.
Panele fotowoltaiczne mają ogniwa fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd stały pod wpływem promieniowania słonecznego. Prąd stały trafia do zasilania domowej sieci elektrycznej dopiero po przekształceniu w prąd zmienny w falowniku.
Bez wątpienia obydwa systemy mogą znacząco zredukować zapotrzebowanie na energię pochodzącą z innych niż odnawialnych źródeł, co w praktyce oznacza niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Montażem fotowoltaiki i solarów zajmuje się firma instalacyjna Solaris z Łęki Opatowskiej, która korzysta wyłącznie z certyfikowanych urządzeń pochodzących od sprawdzonych producentów.
Jakie są rodzaje solarów i modułów fotowoltaicznych?
Kolektory słoneczne ze względu na rodzaj nośnika można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
Płaskie – cieczowe, gazowe i dwufazowe. Składają się z płaskiej obudowy, absorbera, izolacji i wymiennika ciepła;
Próżniowe – wewnątrz nich panuje próżnia, która redukuje straty ciepła podczas przewodzenia;
Próżniowo-rurowe – zbudowane ze szklanych rurek ułożonych w rzędzie.
Z kolei panele fotowoltaiczne działa się na:
Monokrystaliczne – zbudowane z jednego kryształu;
Polikrystaliczne- cechują się mniej uporządkowaną struktura kryształową.
O wyborze systemu oraz odpowiednich podzespołów zawsze powinny zdecydować potrzeby gospodarstwa domowego i potencjał miejsca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana