Rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia przebywających w nich osób. W przypadku nowoczesnego, szczelnego budownictwa tradycyjna wentylacja grawitacyjna okazuje się zazwyczaj niewydajna. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Można ją zastosować zarówno w prywatnym domu, jak i budynku użyteczności publicznej.
Co to właściwie jest rekuperacja?
Rekuperacja jest procesem odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza w celu jej dalszego wykorzystania. Można się z nią spotkać w piecach martenowskich, odzyskujących ciepło spalin, czy samochodach elektrycznych, odzyskujących podczas hamowania część energii wykorzystanej uprzednio do rozpędzenia pojazdu. W przypadku układów wentylacji mechanicznej rekuperacja stosowana jest w celu zmniejszenia zużycia energii oraz stabilizacji temperatury wewnątrz budynku.
Jak to działa? Powietrze wywiewane przez wentylatory przechodzi przez rekuperator, który odzyskuje część zgromadzonej w nim energii. Następnie jest ona oddawana świeżemu powietrzu nawiewanemu do wnętrza. Oba strumienie powietrza nigdy się ze sobą nie mieszają – tłumaczy specjalista z firmy WASO KLIM z Chorzowa, która zajmuje się montażem rekuperacji w budynkach o każdym przeznaczeniu. W rekuperatorze montowane są również filtry, które oczyszczają powietrze nawiewane do środka. Rodzaj zatrzymywanych zanieczyszczeń zależy od klasy filtra.
Zalety rekuperacji
Rekuperacja może pochwalić się wieloma zaletami w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Zaliczyć do nich można:
- Niższe koszty ogrzewania budynku. Dzięki odzyskowi ciepła z wywiewanego powietrza rachunki za ogrzewanie mogą być niższe nawet o 50%.
- Zawsze świeże powietrze. Rekuperacja działa niezależnie od pory roku, a siłą wymiany powietrza można sterować.
- Niski poziom CO2. Odpowiednia wentylacja pozwala utrzymać niski poziom dwutlenku węgla, co wpływa na lepsze samopoczucie i zdrowszy sen.
- Zatrzymywanie alergenów. Dzięki rekuperacji alergicy nie muszą otwierać okien i narażać się na kontakt z alergenami.
- Brak much oraz komarów. Brak konieczności otwierania okien sprawia, że insekty nie mają żadnego sposobu na dostanie się do pomieszczenia.
Od czego zależy skuteczność rekuperacji?
Skuteczność rekuperacji jest zależna od zastosowanego wymiennika ciepła. Najpopularniejsze są wymienniki krzyżowe. Strumienie ciepłego i zimnego powietrza przepływają przez nie naprzemiennie. Mają prostą budowę i cechują się dość niską sprawnością w zakresie 50-75%, ale są najtańsze. Nieco droższe są wymienniki obrotowe. Dzięki możliwości regulacji prędkości obrotowej można zmieniać ich wydajność oraz unikać szronienia się powierzchni wymiennika. Raczej nie stosuje się ich w domach jednorodzinnych. Charakteryzują się sprawnością na poziomie około 80%. Najlepsze, a zarazem najdroższe są wymienniki przeciwprądowe. Przypominają budową wymienniki krzyżowe, ale powietrze ciepłe i zimne przepływa w nich obok siebie w przeciwnych kierunkach. Ich sprawność dochodzi do 90%. Dodatkowo zjawisko szronienia nie występuje w nich nawet przy bardzo niskiej temperaturze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana