Na czym polega klimatyzacja monoblokowa?
Klimatyzatory pozwalają cieszyć się kojącym chłodem w upalne dni, a oprócz tego oczyszczają powietrze i poprawiają jego cyrkulację. Dzięki temu warunki zarówno pracy, jak i odpoczynku, są bardziej sprzyjające. Jednym z rodzajów klimatyzacji jest klimatyzacja monoblokowa. Czym charakteryzują się te urządzenia, jak działają i gdzie sprawdzają się najlepiej? Czy to dobry wybór?
Czym charakteryzują się klimatyzatory monoblokowe?
Dotychczas popularne systemy klimatyzacji częściowo znajdowały się poza budynkiem. Dzięki temu możliwe było odprowadzanie ciepła, skroplin i zanieczyszczeń oraz dostarczanie do wnętrza świeżego powietrza. Z tego powodu na klimatyzację decydowali się raczej właściciele sklepów, lokali usługowych, biurowców i innych dużych obiektów gromadzących znaczną liczbę osób.Typowa klimatyzacja jest kosztowna w zakupie, uciążliwa w instalacji i potrzebuje regularnej konserwacji – mówi specjalista z firmy Akszer. – Klimatyzacji monoblokowej te problemy nie dotyczą. Jej istotą jest bowiem umieszczenie wszystkich elementów w jednej obudowie.Ma to swoje zalety, ale i wady (choć z przewagą tych pierwszych). Poniżej poznasz dwa rodzaje klimatyzacji monoblokowej – przenośną i stacjonarną.
Przenośne i stacjonarne klimatyzatory monoblokowe
Klimatyzacja monoblokowa jest dostępna w wersjach montowanych na stałe oraz przenośnych. Ta pierwsza jest po prostu instalowana na stałe w jednym miejscu. Skraplacz i parownik znajdują się w jednej obudowie, więc cała praca urządzenia odbywa się we wnętrzu domu, co może generować hałas. Znacznie ciekawszą opcją wydają się klimatyzator monoblokowy przenośny. Ich kompaktowe rozmiary i formy są dużą zaletą, ale najważniejsze jest to, że możemy schłodzić dowolne pomieszczenie. W każdej chwili klimatyzator można przenieść do miejsca jeszcze nieschłodzonego lub takiego, w którym planujemy spędzić więcej czasu. To prawdziwa swoboda, której nie da żaden klimatyzator stacjonarny. Już nie musimy szukać chłodnego kąta, bo chłód będzie wszędzie tam, gdzie go zabierzemy. Klimatyzacja monoblokowa ma też wady. Najważniejszą jest głośna praca, która może utrudniać zrelaksowanie się czy skupienie. Słabą stroną jest także konieczność otwarcia okna, przez które wyprowadza się rury odpowiadające za usuwanie gorącego powietrza. Z wyżej wymienionych powodów ten typ klimatyzacji zaleca się raczej jako dodatkowy lub awaryjny, uruchamiany w wyjątkowo gorące dni, sporadycznie. W takiej roli sprawdza się znakomicie i jest zdecydowanie godny polecenia.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana