Kominek w mieszkaniu. Czy to możliwe?
Kominek jest elementem dekoracji wnętrz oraz doskonałym źródłem ciepła. Wiele osób mieszkających w bloku bądź kamienicy marzy o zamontowaniu kominka, jednak nie wie, czy to jest możliwe. Okazuje się, że aby cieszyć się własnym kominkiem, wystarczy spełnić kilka technicznych warunków. Jakie wymogi należy spełnić oraz jaki kominek najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu?
Kominek w mieszkaniu – wymogi techniczne
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dopuszcza się instalację kominków opalanych drewnem w niskich budynkach wielorodzinnych. Należą do nich obiekty do czterech kondygnacji naziemnych włącznie lub kamienice i bloki o wysokości nieprzekraczającej 12 m od poziomu terenu. Restrykcje techniczne obejmują również pomieszczenia, w których kominki mają się znajdować. Musi ono mieć odpowiednią kubaturę, która wynosi minimum 30 m3 – 4m3/1kW mocy cieplnej urządzenia grzewczego, lub 10m3/1kW mocy w przypadku kominków o obudowie zamkniętej. Ponadto w pomieszczeniu musi się znajdować samodzielny przewód kominowy, odpowiedni dopływ powietrza do paleniska a obecność mechanicznej wentylacji wyciągowej jest niedozwolona.
Instalacja kominka w budynku wielorodzinnym
Montaż urządzeń cieplnych musi odbyć się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i pozostałych mieszkańców budynku. Konieczne jest także dostosowanie się do wymogów technicznych i znajomość procedury montażu, która w zależności od wybranego przez nas kominka może się nieco różnić. Warto zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, znającej wszystkie obowiązujące przepisy prawne i wymogi techniczne. Jak zauważa nasz rozmówca, specjalista z firmy Ekofarma:
„Instalację kominka powinni przeprowadzić doświadczeni fachowcy, których wiedza poparta jest szkoleniami i potwierdzona certyfikatami. Istotne jest także, aby zamontowane urządzenie grzewcze było na bieżąco i należycie serwisowane. Wybierając firmę, której powierzymy instalację, warto sprawdzić, czy oferuje ona serwis zamontowanych urządzeń.”
Kominek wolnostojący typu koza w mieszkaniu
Coraz więcej osób decyduje się na kominek typu koza. Jest mniejszy i lżejszy od tradycyjnych kominków i nie trzeba go obudowywać. Wystarczy podłączyć kominek do przewodu kominowego, aby mógł działać. Doskonale sprawdza się jako uzupełniające źródło ciepła – bez problemu ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje i może dogrzać sąsiednie pokoje. Możemy ją dowolnie umiejscowić w mieszkaniu, wystarczy, aby znajdowała się w odległości co najmniej 80 cm od elementów łatwo palnych.
Kominki wolnostojące typu koza, są dostępne w wielu różnych wzorach, więc bez problemu możemy je dopasować do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Niepowtarzalny design sprawia, że pomieszczenie z kozą jest nie tylko bardziej przytulne, ale i zyskuje atrakcyjną ozdobę.
Kominki otwarte i zamknięte w mieszkaniu
Kominek otwarty pełni głównie funkcję dekoracyjną. Z uwagi na bardzo niską efektywność grzewczą, która wynosi do 15%, nie nadaje się nawet na uzupełniające źródło ciepła. Charakteryzują się nieograniczonym dopływem powietrza, przez co nie mamy kontroli nad procesem spalania i zużycie drewna jest dużo większe niż w zamkniętych kominkach. Na kominek otwarty decydujemy się w przypadku, gdy ma on jedynie za zadanie stworzyć w domu niepowtarzalny klimat i często jest ostatnim sznytem podczas aranżacji wnętrza. Z uwagi na niską funkcjonalność kominków otwartych niewiele osób się na niego decyduje.
Kominek zamknięty jest nieco mniej atrakcyjny wizualnie, ponieważ wkład kominkowy schowany jest za przeszklonymi drzwiami, natomiast może stanowić podstawowe źródło ciepła w mieszkaniu. Efektywność grzewcza kominków zamkniętych wynosi aż 80% i charakteryzuje się dużo mniejszym zużyciem drewna – do uzyskania 10 kW energii cieplnej wystarcza około 3,5 kg drewna, podczas gdy kominek otwarty będzie potrzebował aż 20 kg. Dzięki zastosowaniu systemu DGP – dystrybucji gorącego powietrza – możemy nawet całkowicie zastąpić instalację centralnego ogrzewania. Ponadto kominki zamknięte często wzbogacone są o płaszcz wodny, który umożliwia podgrzanie wody użytkowej i odprowadzenie gorącej wody do urządzeń grzewczych, np. do kaloryferów.
Obudowa kominkowa, której wymagają kominki otwarte i zamknięte, ma przede wszystkim chronić wkład kominkowy przed przegrzaniem i musi być do niego dopasowana. Jednak i ona, zważywszy na szeroki wybór wzorów i kolorów, może pełnić funkcję dekoracyjną i doskonale prezentować się w mieszkaniu – nawet w przypadku kominków z płaszczem wodnym i systemem DGP.
Kominek w mieszkaniu – czy warto?
Jeżeli tylko nasze mieszkanie spełnia obowiązujące wymogi techniczne, to warto zastanowić się nad instalacją kominka. To doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnego nastroju we wnętrzu. Ciepło, zapach i dźwięki, które towarzyszą rozpalonemu kominkowi, momentalnie staną się nieodłącznym elementem długich, zimnych wieczorów, spotkań z gronem znajomych lub rodzinnych przyjęć. W dodatku kominek może być świetną alternatywą dla ogrzewania miejskiego, daje więcej samodzielności i jako podstawowe źródło ciepła jest bardzo ekonomiczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana