Jakie są metody pobierania próbek do badań właściwości gruntu?
Badania geologiczne są podstawą do rozpoczęcia prac budowlanych na danym terenie. Tutaj jednym z kluczowych etapów jest ocena parametrów geotechnicznych gruntów i ich właściwości fizykomechanicznych. Na jakiej podstawie się je ustala? Z jakich rozwiązań korzysta się w celu pobrania próbek z terenu? Tutaj poznasz podstawowe metody pobierania próbek do badań właściwości gruntu. Zapraszam do czytania.
W jaki sposób pobiera się próbki gruntu?
W zależności od poziomu skomplikowania inwestycji budowlanej sposób przeprowadzenia badań geotechnicznych może wyglądać nieco inaczej. W przypadku budowy skomplikowanych konstrukcji konieczne będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy. W celu pobrania próbki gruntu niezbędne będzie wykonanie odwiertów geologicznych. W zależności od sytuacji wiercenie może zostać wykonane na głębokość od kilku do nawet 150 metrów. W przypadku najgłębszych odwiertów najlepiej sprawdzą się wiercenia rdzeniowe. Próbka wydobywana techniką rdzeniową ma postać słupka.
Przeczytaj również: Co należy rozumieć pod pojęciem rezystywności gruntu?
Pozostałe warte uwagi techniki to:
wiercenie rurowane
wiercenie nierurowane
Do pobrania próbek gruntu najczęściej wystarczają tak zwane wiertnice małośrednicowe. Wiercenie rurowane wykonuje się w przypadku, kiedy na obszarze znajdują się wody gruntowe, które mogłyby utrudnić przeprowadzenie operacji. Rury umożliwiają również pobieranie prób gruntu o nienaruszonej strukturze. To z kolei umożliwi wykonanie dokładniejszych badań, które są wymagane w przypadku budowy bardziej wrażliwych konstrukcji. Jeśli szukasz zaufanej firmy, która pomoże Ci w wykonaniu specjalistycznych badań geotechnicznych podłoża pod budowę, koniecznie zapoznaj się z ofertą Geoprojekt Szczecin - badania laboratoryjne gruntów.
Co dają badania właściwości gruntu?
Analiza geotechniczna podłoża gruntu to podstawa każdej inwestycji budowlanej. Dzięki niej można stwierdzić, czy teren nadaje się pod budowę. W ten sposób dobiera się również rozwiązania technologiczne, które zwiększają stabilność, co za tym idzie, żywotność konstrukcji. Próbka gruntu pobrana z terenu trafia do laboratorium. Tam podlega ona szczegółowemu badaniu, na którego podstawie ustala się właściwości fizykochemiczne. Zaliczają się do nich m.in. uziarnienie, wilgotność, gęstość, ściśliwość oraz granica plastyczności i płynności gleby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana