Jak projektuje się zieleń na osiedlach deweloperskich?

Projektowanie publicznych terenów zieleni często widziane jest jako integralna część inwestycji deweloperskiej. Po zbudowaniu bloków i uprzątnięciu gruntów pozostaje pusta przestrzeń. Pozostawienie jej samej sobie to spora strata dla mieszkańców miasta, a także dla kieszeni dewelopera. Kupujący mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na estetykę najbliższego otoczenia budynku. Zwłaszcza, jeśli mówimy o inwestycjach o podwyższonym standardzie.
Funkcje terenów zieleni – co może nam dać rozsądne projektowanie zieleni miejskiej?
Niewątpliwie mądre projektowanie zieleni miejskiej wpływa na prestiż okolicy, dla której projekt został wykonany. Tereny zieleni pełnią jednak wiele innych funkcji. Oprócz oczywistych, takich jak funkcje rekreacyjne, ekologiczne, czy po prostu estetyczne, zieleń pełni także rolę ochronną. Zapobiega zbyt mocnemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu się budynków, dzięki czemu ogranicza ryzyko pożaru. Zwiększa też wilgotność powietrza, które w miastach często bywa suche. Redukuje także ilość pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy.
Przeczytaj również: Jakie kosiarki nadają się do pielęgnacji zieleni w przestrzeni miejskiej?
O to, by tereny zieleni były bioróżnorodne, dopasowane do okolicy, atrakcyjne dla mieszkańców i funkcjonalne, dbają projektanci zieleni. Przykładem tego rodzaju biznesu jest pracownia projektowa Magdalena Loose.
Przeczytaj również: Doniczki jako element kreowania przestrzeni miejskiej
Co wchodzi w skład projektu zieleni na osiedlu?
W pewnym sensie ułatwione zadanie mają deweloperzy budujący osiedle w lokalizacji cechującej się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Jeśli na terenie lub w pobliżu osiedla znajduje się rzeka, staw czy już istniejący park zadaniem osoby zajmującej się projektowaniem zieleni będzie wyeksponowanie tych walorów okolicy. Na przykład utworzenie trasy spacerowej i kładek nad akwenem lub aranżacja zieleni na osiedlu tak, by stanowiła pewnego rodzaju przedłużenie parku. Jeśli osiedle budowane jest w “zwykłym” miejscu wszystko zależy już od kreatywności i wiedzy projektanta. Niezależnie jednak od sytuacji, projektowanie zieleni zaczyna się od opracowania sposobów, na jakie można podkreślić architekturę, a także charakter okolicy. Konieczne jest także wybranie roślin, które będą dobrze rosły w określonej glebie i warunkach oraz optymalne wytyczenie ścieżek spacerowych. Nie można zapomnieć także o na przykład małej architekturze.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie terenów zielonych dla środowiska
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tree Miasto Sp. z o.o.
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. pomorskie80-041 Gdańsk, Kurierów Armii Krajowej 9B lok. 8
-
Magdalena Loose Pracownia Projektowa
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. pomorskie80-034 Gdańsk, Anny Jagiellonki 25 lok. 5
-
Zielone Grabelki Paulina Łukaszewska-Gawęda
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. pomorskie80-312 Gdańsk, Wita Stwosza 11 lok. 5