Jak działa wiertarka kolumnowa?
Sprawne, szybkie i bezpieczne wiercenie otworów w metalu o precyzyjnie określonej głębokości możliwe jest dziś dzięki zastosowaniu różnego rodzaju nowoczesnych wiertarek. Urządzenia te bez trudu poradzą sobie z nawet bardzo grubymi i twardymi materiałami, a także występują w wielu rodzajach. Wśród nich często wykorzystywane są tzw. wiertarki kolumnowe. Czym one są, jak są zbudowane i jak działają? Odpowiadamy w artykule.
Charakterystyka i budowa wiertarek kolumnowych
Wiertarka kolumnowa od standardowych modeli różni się przede wszystkim swoją budową oraz wielkością – jest znacznie większa. Jej wrzeciono oparte jest na specjalnej kolumnie, która pozwala wygodnie pozycjonować wiertarkę w celu dostosowania jej położenia względem obrabianego detalu.
Urządzenia te umożliwiają przesuw w pionie oraz pionowy napęd. Wiertarki kolumnowe dostępne są w wielu rodzajach, które różnią się między sobą takimi parametrami, jak:
wymiary i waga,
maksymalna średnica wiercenia,
odległość między głowicą wrzeciona a powierzchnią stołu roboczego,
moc silnika,
zakres obrotów wrzeciona.
Ponadto modele wyposażone w stół roboczy różnią się też jego wielkością. Przestrzeń robocza ma zaś duże znaczenie szczególnie w przypadku obróbki większych detali.
Działanie wiertarek kolumnowych
Działanie wiertarek kolumnowych wyróżnia się niezwykłą precyzją, dzięki czemu stosowane są w przemyśle na szeroką skalę. Cechują się mocną, trwałą konstrukcją oraz dużą stabilnością, a także umożliwiają wielogodzinne działanie bez strat na jakości pracy. Dzięki wykorzystaniu najlepszych tworzyw i zaawansowanych technologii do ich produkcji bez trudu poradzą sobie z nawet najtwardszymi lub wyjątkowo wymagającymi materiałami. Co więcej, ich budowa pozwala na wygodne mocowanie i unieruchamianie obrabianych elementów, dzięki czemu nie ma ryzyka, że detal się przesunie i ulegnie uszkodzeniu.
Zastosowanie wiertarek kolumnowych
Wiertarki kolumnowe to profesjonalne maszyny przeznaczone do wykonywania zaawansowanej obróbki, w związku z czym znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w większych zakładach przemysłowych i warsztatach. Renomowani producenci obrabiarek do metalu zapewniają szeroki wybór modeli, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do indywidualnego zapotrzebowania. Co istotne, wiertarki kolumnowe mogą być przytwierdzane do dowolnego blatu lub stanowić samodzielne stanowiska robocze, co jeszcze bardziej wpływa na wszechstronność ich zastosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana