Fakty i mity na temat rekuperacji
Rekuperacja to nowoczesny system pozwalający na wymianę powietrza we wnętrzach. Posiada wielu zwolenników, ale również znaczne grono przeciwników. Ze względu na to, że jest to nowa technologia powstało wokół niej wiele faktów i mitów. Warto poznać, co jest prawdą o rekuperacji, a co tylko powielanym mitem.
Rekuperacja jest skuteczniejsza od wentylacji – fakt czy mit?
Rekuperacja pozwala na skuteczną wymianę powietrza we wnętrzach budynków mieszkalnych oraz lokalach usługowych i innych. Dzięki odprowadzeniu z wnętrza powietrza zanieczyszczonego i wprowadzeniu do wnętrza świeżego znacznie poprawia się komfort mieszkania. Popularnym stwierdzeniem jest to, że rekuperacja jest skuteczniejsza od wentylacji grawitacyjnej. Jest to fakt potwierdzony licznymi testami oraz opiniami samych użytkowników. Wszystko za sprawą zastosowanych mechanizmów, które w nowoczesnym budownictwie pozwalają na efektywną wymianę powietrza, czego nie jest w stanie zagwarantować wentylacja grawitacyjna.
Przeczytaj również: Na czym polega proces rekuperacji?
Czy rekuperacja nie działa w całym budynku?
Jednym z mitów dotyczących rekuperacji jest to, że nie działa w całym budynku. Zdecydowanie jest to błędne przekonanie, ponieważ montaż rekuperacji w danym budynku odbywa się na podstawie indywidualnego projektu. Obejmuje przebieg wentylacji mechanicznej w całym budynku, mimo że w niektórych pomieszczeniach mogą być niewidoczne punkty nawiewne. Co więcej, indywidualny projekt rekuperacji dostosowany do danego pomieszczenia wpływa na korzystną wymianę ciepła, bez względu na wielkość budynku. Pozwala dobrać moc rekuperatora oraz rozmieszczenie otworów wywiewnych i nawiewnych. Profesjonalny projekt wraz z montażem rekuperacji oferuje Ventus.
Czy rekuperacja pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania?
Jest to fakt, że dobrze zaprojektowana rekuperacja pozwala zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewanie budynku. Jest to możliwe za sprawą wymiennika ciepła, w który wyposażone są rekuperatory. Dzięki niemu można pozyskiwać energię cieplną z zużytego powietrza. Odbywa się to poprzez ogrzanie powietrzem odprowadzanym z budynku, powietrza zimnego, które jest wprowadzane do środka. W ten sposób szczególnie zimą z łatwością można utrzymać wysoką temperaturę we wnętrzu bez dodatkowego ogrzewania mimo efektywnej wymiany powietrza. Innymi słowy, rekuperacja zapobiega utracie ciepła wewnątrz budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana