Czym są i czemu służą systemy tnąco-przeładunkowe?
Sposób zbioru i konserwacji zielonki na paszę uzależniony jest od przeznaczenia zbieranych roślin, ale też możliwości technicznych gospodarstwa. Systemy tnąco-przeładunkowe stanowią innowację w tym obszarze, a ich stosowanie znacznie ułatwia i przyspiesza proces zbioru oraz zwożenia zielonki z pola.
Czym jest system tnąco-przeładunkowy?
Podstawowym elementem systemu tnąco-przeładunkowego BÜFFEL Fliegl jest wóz załadowczy. Ta innowacyjna maszyna, dostępna np. u dealera maszyn rolniczych KAGRO łączy w sobie podbierak (zamiennie z kosiarką dyskową), wirnik tnący, zasobnik pośredni oraz urządzenie przeładunkowe w niespotykany dotąd sposób, dzięki czemu zapewnia ciągły załadunek i nieprzerwany transport. Zasadnicza różnica między maszyną BÜFFEL i standardowym wozem załadowczym polega na tym, że BÜFFEL nie musi być opróżniany ani zjeżdżać z pola. To z kolei zapewnia oszczędność czasu.
Przeczytaj również: Jak zadbać o maszyny rolnicze po zakończeniu sezonu?
Na czym polega działanie systemu tnąco-przeładunkowego?
Podbierak wozu BÜFFEL zbiera trawę z pokosu. Następnie trawa jest cięta przez wirnik i składowana w zasobniku pośrednim. Stamtąd materiał przekazywany jest do przyczepy żniwnej bądź innego pojazdu transportowego. Oznacza to, że zbiór zielonki przebiega w dwóch fazach.
Przeczytaj również: Czy ładowarka teleskopowa może zastąpić ciągnik?
Faza 1. Załadunek, buforowanie i przeładunek z wykorzystaniem wozu BÜFFEL.
Faza 2. Wywiezienie zielonki z wykorzystaniem niezależnego pojazdu transportowego.
W porównaniu do łańcucha sieczkarni kukurydzy mamy tu zatem dwa zamiast trzech etapów – dzięki eliminacji fazy przeładunku z sieczkarni na przyczepę i z przyczepy na ciężarówkę.
Przeczytaj również: Wydajność pracy z maszynami Kockerling Vitu – co warto wiedzieć?
Przeznaczenie systemów tnąco-przeładunkowych
Omawiane systemy tnąco-przeładunkowe przeznaczone są do pracy w gospodarstwach rolnych zorientowanych na optymalizację procesów i zysków. Najważniejszą zaletą systemu jest wyeliminowanie zmiany funkcji maszyny z ładunkowo-tnącej na transportową na polu i wynikająca stąd oszczędność czasu. Jednak lista korzyści jest dłuższa. Korzystanie z takiego systemu oznacza m.in.:
wzrost wydajności pracy,
ograniczenie ryzyka kolizji (dzięki zasobnikowi pojazd odbierający nie musi stale jechać obok wozu),
ograniczenie strat (m.in. dzięki technologii wykrywania pojazdu transportowego).
Podsumowując, wybór systemu tnąco-przeładunkowego do zbioru zielonki to sposób na przyspieszenie pracy na polu i redukcję kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana