Co może oznaczać bulgotanie w kominkach z płaszczem wodnym?
Centralne ogrzewanie to nie jedyne źródło ciepła w domu. Właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na zamontowanie różnego rodzaju kominków, w tym modeli z płaszczem wodnym. W trakcie ich użytkowania niekiedy pojawiają się różne problemy, np. bulgotanie wody we wnętrzu instalacji. Warto dowiedzieć się, czym może być ono spowodowane oraz w jaki sposób można je zniwelować.
Kominki z płaszczem wodnym – funkcjonalne uzupełnienie centralnego ogrzewania
Kominki z płaszczem wodnym to urządzenia, które doskonale łączą walory estetyczne i użytkowe. Ich obudowa otoczona jest płaszczem wodnym. Ciepło emitowane przez palenisko nagrzewa przepływającą pomiędzy dwiema ściankami korpusu wodę, która w dalszej kolejności zostaje przetransportowana do grzejników zainstalowanych w domowych pomieszczeniach. Modele te wyróżniają się łatwością obsługi. Ponadto można dowolnie sterować mocą wkładu, dopasowując ją do indywidualnych potrzeb.
Kominki z płaszczem wodnym doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło centralnego ogrzewania w mieszkaniach oraz w domach rodzinnych, zgodnie jednak z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi nie mogą pełnić funkcji głównej instalacji grzewczej. Ich regularne użytkowanie sprzyja jednak znaczącemu obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Szacuje się, że oszczędności w tym przypadku mogą wynosić nawet 40%.
Przyczyny bulgotania wody w kominkach z płaszczem grzewczym
Kominki z płaszczem wodnym z reguły działają niezawodnie przez wiele lat. Część użytkowników tego typu modeli skarży się jednak na problem bulgotania wody po osiągnięciu określonej temperatury. Czym to jest spowodowane? Zwykle za ten stan rzeczy odpowiada zapowietrzenie instalacji, które sprawia, że woda wrze mimo relatywnie niezbyt wysokiej temperatury cieczy. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń, które nie mają założonego automatycznego odpowietrznika lub też sprzęt ten działa nieprawidłowo. W takim przypadku wystarczy zamontowanie wysokiej jakości odpowietrznika, który będzie należycie spełniał swoją funkcję. Niekiedy może również brakować wody w zbiorniku wyrównawczym – w tych okolicznościach należy uzupełnić te braki. Zadanie odpowietrzenia instalacji warto powierzyć profesjonalnej firmie, takiej jak Tanie Kominy.pl Mirosław Hańczaryk.
Częste zapowietrzanie się kominka z płaszczem wodnym może też być spowodowane niewłaściwym wypoziomowaniem urządzenia. Dobrze jest sprawdzić tę kwestię, zanim zdecydujesz się na podjęcie jakichkolwiek innych kroków na drodze do rozwiązania problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana